Η Cooper στο FIA Rallycross Championship

Αποκλειστικός προμηθευτής ελαστικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα RX για τρία χρόνια

• -
  • -

Το 2014 οριοθετεί την έναρξη της συνεργασίας της Cooper Tire Europe σαν αποκλειστικού προμηθευτή ελαστικών στο πρωτάθλημα “FIA Rallycross Championship” ή χάριν συντομίας “World RX”. Φέτος το πρωτάθλημα ξεκίνησε στην πίστα Automovel de Montalegre στη Πορτογαλία στις 3 Μαΐου με νικητή τον Peter Solberg. Δεύτερος ήταν ο Andreas Bakkerud που κατέλαβε την δεύτερη θέση και ο Reinis Nitiss που τερμάτισε τρίτος. Μετά από τον πρώτο γύρο, το World RX μεταφέρεται στο Ηνωμένο Βασίλειο το Σαββατοκύριακο 24-25 Μαΐου, στην πίστα Lydden Hill Race Circuit. Οι επόμενοι αγώνες θα λάβουν χώρα σε Φινλανδία, Σουηδία, Βέλγιο, Καναδά, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Τουρκία και Αργεντινή. Το πρωτάθλημα προβάλλεται από την IMG Motorsport.

Η Cooper μαζί με την αδελφή μάρκα ελαστικών Avon, έχουν μακρόχρονη ιστορία ως επίσημοι προμηθευτές ελαστικών στα Ευρωπαϊκά Rally cross. Πρόσθετα από το World RX, η Avon είναι επίσης ο αποκλειστικός προμηθευτής στο Γαλλικό πρωτάθλημα Rally cross, μια συνεργασία που ξεκίνησε το 2013 και θα διαρκέσει και για τα επόμενα δύο χρόνια.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. ΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...