F1: Ρωσική ρουλέτα με τον Alonso νικητή

Μεγάλη εμφάνιση του Ισπανού

• -
  • -

Μεγάλη μάχη και μεγάλο αγώνα είδαμε σήμερα στην Μαλαισία. Ο Ισπανός κατάφερε να πάρει την νίκη στην Μαλαισία έχοντας τον εντυπωσιακό Perez στην δεύτερη θέση και τον Hamilton στην 3ηθέση.

Η βροχή που περιμέναμε ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τους θεατές. Η εκκίνηση είχε ένα κερδισμένο και ένα χαμένο. Ο κερδισμένος (για α 3 γύρους μέχρι να εγκαταλείψει) ήταν ο Romain Grosjean, ενώ ο χαμένος ήταν ο Schumacher ο οποίος έκανε τετ-α-κε και από 3ος έπεσε πολύ πίσω, όταν ο Grosjean έπεσε πάνω του.

Στον 7ο γύρο το αυτοκίνητο ασφαλείας μπήκε στην πίστα λόγω της βροχής. Με την πλειοψηφία των οδηγών να έχει βάλει τα ελαστικά για πολύ βροχή, μπροστά είχαμε τους Hamilton και Button, ενώ ο εντυπωσιακός Perez είχε ανέβει στην 3η θέση. Πίσω τους είχαμε του Webber, Alonso, Vettel και Vergne. Ο αγώνας διεκόπη με κόκκινη σημαία στον 9ο γύρο.

Γύρω στα 50 λεπτά περιμέναμε μέχρι να ξαναρχίσει ο αγώνας και αυτό έγινε πίσω από το αυτοκίνητο ασφαλείας. Με την επανεκκίνηση του αγώνα μπήκαν πολλοί μέσα για αλλαγή ελαστικών σε ενδιάμεσα. Σίγουρα αυτός που τράβηξε την προσοχή ήταν ο Button. Στον επόμενο γύρο μπήκαν σχεδόν όλοι για ενδιάμεσα ελαστικά. Ο Alonso κέρδισε την θέση από τον Hamilton στα πιτ στοπ, ενώ ο Perez με τα ελαστικά για πολύ βροχή οδηγούσε τον αγώνα. Ο Button έκανε το οδηγικό λάθος όμως καθώς έπεσε πάνω στον Karthikeyan και έσπασε την αεροτομή του.

Με την κατάσταση να σταθεροποιείται στον 16ο γύρο η κατάσταση είχε ως εξής : Alonso, Perez, Hamilton, Rosberg, Vettel, Raikkonen, Webber και Massa. Ο Rosberg αντιμετώπιζε προβλήματα με τα ελαστικά του και έχανε τις μάχες πέφτοντας στην 8η θέση. Αυτός που έκανε απίστευτη εμφάνιση ήταν ο Perez. Στον 37ο γύρο είχε πλησιάσει τον Alonso στα 4 δευτερόλεπτα.

Κλειδί για την εξέλιξη ήταν ο 40ος γύρος όταν ο Alonso μπήκε στα πιτ για ελαστικά για στεγνό οδόστρωμα με τον Perez να μην απαντάει ενώ ήταν 1 δευτερόλεπτο πίσω. Με την πλειονότητα των οδηγών να μπαίνει για τα στεγνά ελαστικά η κατάσταση έγινε και πάλι άνω κάτω. Όμως μπροστά ο Alonso κράτησε την πρωτοπορία, έχοντας στα 7 δευτερόλεπτα πίσω τον Perez και αυτός πίσω τον Hamilton στα 11.7 δευτερόλεπτα. Στον 45ο γύρο η διαφορά του Alonso και του Perez ήταν στα 3.9 δευτερόλεπτα. H HRT του Karthikeyan χτύπησε τον Vettel στον 48 γύρο και του κατέστρεψε το πίσω ελαστικό. Συνέπεια αυτού ήταν να πέσει ο Vettel στην 12η θέση. Η εντολή από την Sauber ήρθε και έλεγε «προσοχή, χρειαζόμαστε αυτή την θέση». Ο Μεξικάνος έκανε ένα λάθος αλλά δεν έχασε την 2η θέση του, βγαίνοντας για λίγο εκτός πίστας.

Την 10άδα έκλεισαν οι Webber, Raikkonen, Senna, di Resta, Vergne, Hulkenberg και Schumacher.