Ράλλυ Φίλιππος 2011

Πρώτος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ

• -
  • -

Μετά τη ματαίωση του Ράλλυ ΕΛΠΑ, το 17ο Ράλλυ Φίλιππος που αρχικά ήταν προγραμματισμένο για το Κύπελλο Ασφάλτου εντάχθηκε στo 47o Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ. Η πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος έγινε το βράδυ του Σαββάτου 16 Απριλίου 2011, στη Βέροια. Στον αγώνα της Κυριακής ξεχώρισαν οι Λ. Κύρκος – Πολυζώης με Mitsubishi Lancer Evo IX, οι οποίοι κέρδισαν τις δύο από τις τέσσερις ειδικές διαδρομές. Σχεδόν μισό λεπτό πίσω τους τερμάτισαν οι Χαλιβελάκης – Μαχαίρας, φέρνοντας ταυτόχρονα το Peugeot 206 Kit Car τους στην κορυφή των κατηγοριών F2 και F3. Τρίτοι γενικής και πρώτοι στην Ε11 ήταν τοπικοί “Χριστόφορος” - Τηλιόπουλος με VW Golf II Gti, ενώ τέταρτοι ήρθαν οι Βαγγέλης και Σπύρος Ζάχος με το αναβαθμισμένο Renault Clio Ragnotti. Την πρώτη οχτάδα έκλεισαν οι Γεροδήμος – Κοτσιλιανός με VW Golf IV Kit Car (5οι), Γιάννης και Βαγγέλης Κωνσταντινίδης με Citroen ZX Kit Car (6οι), Ψύλλος- Κόντος με Mitsubishi Lancer Evo X (7οι) και Σπανός – Γκοτοβός με Subaru Impreza N12 B (8οι).

Την σημαία τερματισμού είδαν τελικά τα 29 από τα 38 πληρώματα που εκκίνησαν. Οι νικητές ανά κατηγορία ήταν: