MotoGP: Μάχη μέχρι το νήμα στην πρεμιέρα της σεζόν

Ο Dovizioso νίκησε παρά την πίεση του πρωταθλητή Marquez

• -
  • -

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε το φετινό πρωτάθλημα του MotoGP, αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά ότι πρόκειται για τον πιο συναρπαστικό θεσμό στο κορυφαίο επίπεδο του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ο Andrea Dovizioso (Ducati) αναδείχθηκε νικητής στο Grand Prix του Κατάρ, υπερασπιζόμενος την πρώτη θέση απέναντι στον Marc Marquez (Honda).

Ο τετράκις πρωταθλητής του MotoGP προσπάθησε να κλέψει τη νίκη στον τελευταίο γύρο, όμως τελικά συμβιβάστηκε με τη 2η θέση. Η απόστασή του από τον Dovizioso ήταν μόλις 0,027sec. "Κατάφερα να βγω τέλεια από την τελευταία στροφή και η Ducati μου ανέλαβε τα υπόλοιπα", σχολίασε ο Dovizioso. "Είμαι ο Marc, όφειλα να προσπαθήσω για τη νίκη έως το τέλος. Οδήγησα στο όριο, όμως η συγκεκριμένα πίστα δεν ταιριάζει τόσο στη μοτοσικλέτα μου και το στιλ μου», δήλωσε ο 25χρονος Marquez.

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Valentino Rossi (Yamaha), σε απόσταση 0,8 sec από τον νικητή. Ήταν η 191η παρουσία σε βάθρο για τον Rossi, ο οποίος έχει κατακτήσει 7 τίτλους στο MotoGP.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. ΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...