Ράλι Μεξικού: Νικητής ο Ogier στην επιστροφή του Loeb (vid)

Οι δύο Γάλλοι ήταν τα κεντρικά πρόσωπα στον τρίτο φετινό αγώνα του WRC

• -
  • -

Με τον Sebastien Ogier (Ford Fiesta) να ανεβαίνει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώθηκε το Ράλι Μεξικού. Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή, ο οποίος επέστρεψε έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δίπλα του στο βάθρο βρέθηκαν ο Dani Sordo (Hyundai i20) και ο Kris Meeke (Citroen C3).

Ο Ogier, που σημείωσε την 42η νίκη της καριέρας του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι και 4η στο Μεξικό, εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι υπόλοιποι διεκδικητές της πρώτης θέσης. Ανάμεσά τους ήταν και ο Sebastien Loeb που ήταν επικεφαλής του αγώνα όμως ένα κλαταρισμένο ελαστικό του κόστισε τη νίκη. Τελικά ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής που επέστρεψε στο WRC μετά από 3 χρόνια τερμάτισε με το Citroen C3 στην 5η θέση, πίσω από τον Andreas Mikkelsen (Hyundai).

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος είναι ο Γύρος Κορσικής, από 5 έως 8 Απριλίου.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. ΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...