WRC Ράλλυ Πορτογαλίας: Νίκη για Meeke και Citroen

Ταχύτητα και στρατηγική χάρισαν τη νίκη στο Βρετανό

• -
  • -

Κυρίαρχος του Ράλλυ Πορτογαλίας ήταν αναμφισβήτητα ο Kris Meeke. Ο Βρετανός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη σειρά εκκίνησης και τις καθαρισμένες από τους υπόλοιπους οδηγούς διαδρομές, κέρδισε τις 8 από τις 15 ειδικές του αγώνα και δημιούργησε από την 1η κιόλας ημέρα διαφορά, φέροντας τελικά το Citroen DS3 στην κορυφή της κατάταξης, παίρνοντας τη 2η νίκη του στο WRC μετά την Αργεντινή το 2015. Πίσω του, τα δύο εργοστασιακά VW Polo έδωσαν σκληρή μάχη με τον νεαρό Andreas Mikkelsen να κερδίζει τελικά τον πρωταθλητή Sebastien Ogier! Ο Γάλλος δεν έδειξε ικανός για τη νίκη χάνοντας τρίτο αγώνα στη σειρά, ωστόσο κέρδισε το bonus των τριών βαθμών κάνοντας το καλύτερο χρόνο στην Power Stage. Την πρώτη εξάδα έκλεισαν οι Dani Sordo (Hyundai i20), Eric Camilli (M-Sport Ford Fiesta) και Jari-Matti Latvala (VW Polo), ενώ ο Hayden Paddon με το δεύτερο Hyundai i20 εγκατέλειψε από έξοδο στην 5η ειδική. Μάλιστα, το πλήρωμα μόλις πρόλαβε να βγει από το αυτοκίνητο πριν αυτό καεί ολοσχερώς! Νικητής στην κατηγορία WRC2 ήταν ο Pontus Tidemand με Skoda Fabia.