DTM: Νίκη για Spengler στο Nurburgring

Δεύτερη νίκη για BMW στο πρωτάθλημα

• -
  • -

Ο Bruno Spengler άντεξε την πίεση του Gary Paffett και κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη για την BMW στο φετινό πρωτάθλημα DTM. Ο Καναδός με την Μ3 Schnitzer Motorsport είχε την pole position στο Nurburgring και απέκτησε πλεονέκτημα ενός δευτερολέπτου στον πρώτο γύρο και με σταθερή οδήγηση αύξησε τη διαφορά στα 6,7 δευτ. μέχρι να πέσει η καρό σημαία. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Spengler μετά την ένταξή του στην ομάδα της BMW και η ενδέκατη στην καριέρα του στο DTM. Με τη νίκη αυτή βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, μόλις 20 βαθμούς πίσω από τον επικεφαλής Paffett ο οποίος τερμάτισε το “ring” έκτος. Κι ενώ η πρώτη θέση ήταν καπαρωμένη από τον οδηγό της M3 o Edoardo Mortara είχε τη δεύτερη θέση σχεδόν σε τους περισσότερους γύρους μετά την ολοκλήρωση του πρώτου pit stop.

Ο Mike Rockenfeller βρέθηκε στην ουρά του Mortara μετά την εκκίνηση, ωστόσο τον προσπέρασε ο περσινός πρωταθλητής Martin Tomczyk μετά τον πρώτο γύρο των pits, με μία θεαματικά προσπέραση όπου για τρεις στροφές πήγαιναν πλάι πλάι. Ενώ ο Tomczyk ανέβηκε δίκαια στο podium, ο Rockenfeller έχασε και από τον Jamie Green κατά τη διάρκεια του δεύτερου γύρου των pit. Ο Paffett έχασε την ευκαιρία να περάσει τον Rockenfeller χάνοντας τρία δευτερόλεπτα κατά την αλλαγή ελαστικών όταν δεν μπορούσε να βιδωθεί ο πίσω δεξιός τροχός στην πλήμνη.

Καταστροφική ήταν η εκκίνηση για τον Filipe Albuquerque ο οποίος είχε την τρίτη θέση στο grid και έπεσε στη 10η με την συμπλήρωση του  πρώτου γύρου της πίστας. Ο Mucke με Mercedes κυνήγησε τον Padriver για 37 γύρους και τερμάτισε στην έβδομη θέση που είναι η καλύτερη στην μέχρι τώρα καριέρα του.

Ο David Coulthard έκανε τετ α κε στην στροφή Νο 5 περίπου στα μισά του αγώνα αφού πρώτα είχε επαφή με τον  Roberto Merhi ο οποίος κατάληξε στην αμμοπαγίδα.

Ο επόμενος αγώνας είναι στις 26 Αυγούστου στην πίστα του Zandvoort.