WRC 2011 – Ράλλυ Μεγάλης Βρετανίας

Νίκη για τον Latvala - Πρωταθλητής ο Loeb

• -
  • -

Ένα δραματικό τετραήμερο ζήσαμε στον τελευταίο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ 2011. Οι Sebastien Loeb (Citroen) και Mikko Hirvonen (Ford) θα έδιναν την τελική τους μάχη στις ειδικές της Ουαλίας για τον τίτλο των οδηγών, με τη Citroen να έχει ήδη στεφθεί πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές από το ράλλυ Ισπανίας. Τελικά, τη νίκη πήρε ο Jari-Matti Latvala φέρνοντας για πρώτη φορά φέτος το Ford Fiesta RS WRC του στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Από τους διεκδικητές του τίτλου, ο Hirvonen έκανε καλούς χρόνους αλλά εγκατέλλειψε νωρίς τη μάχη καταστρέφοντας την Παρασκευή το ψυγείο του Fiesta σε μια έξοδο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Φινλανδός της Ford άλλαζε συνεχώς την 1η θέση γενικής με τον Loeb. Ο Γάλλος της Citroen, μετά την εγκατάλλειψη του Hirvonen, στέφθηκε αυτόματα Παγκόσμιος Πρωταθλητής WRC για 8η συνεχόμενη φορά. Δεν κατάφερε ωστόσο να τερματίσει τον αγώνα, καθώς το Citroen DS3 WRC του συγκρούστηκε με ιδιωτικό αυτοκίνητο σε απλή διαδρομή το Σάββατο. Άτυχος ήταν και ο Sebastien Ogier που είχε έξοδο στην πρώτη ειδική του αγώνα και έτρεξε όλο το 3ήμερο πολύ πίσω στην κατάταξη κάνοντας χρήση του κανονισμού superally.

Στη 2η θέση του ράλλυ Ουαλίας τερμάτισε ο Mads Ostberg και στην 3η ο Henning Solberg, κάνοντας την έκπληξη για την ομάδα της Stobart-Ford. Ο Ostberg κινήθηκε ταχύτατα εκμεταλλευόμενος και τις ατυχίες του Petter Solberg, ο οποίος εγκατέλλειψε τελικά από βλάβη στο DS3 του. Τέταρτος τερμάτισε ο Kris Meeke φέρνονας ένα ακόμη καλό αποτέλεσμα για την ομάδα της Mini. Και ο Dani Sordo όμως έκανε για μια ακόμη φορά πολύ καλούς χρόνους με το δεύτερο Mini, πριν από την έξοδο που είχε την Παρασκευή. Την εξάδα έκλειδαν οι Matthew Wilson και Ott Tanak.

Πρώτος αγώνας του WRC για το 2012 είναι το ράλλυ Monte Carlo, προγραμματισμένο για τις 17 Ιανουαρίου.