BTCC 2011: Silverstone

Πρωταθλητές οι Matt Neal και Honda

• -
  • -

Με πέντε διεκδικητές του τίτλου οδηγών ξεκίνησε ο τελευταίος γύρος του Βρετανικού Πρωταθλήματος Τουρισμού. Τελικά, στους 3 αγώνες που έγιναν την Κυριακή 16 Οκτωβρίου στο Silverstone, η υπόθεση “Πρωταθλητής BTCC 2011” παίχτηκε ανάμεσα στους δύο οδηγούς της Honda, οι οποίοι κέρδισαν από έναν αγώνα: ο Matt Neal τον πρώτο και ο Gordon Shedden τον δεύτερο, κάνοντας μάλιστα το 1-2 με τα Civic και στους 2 αγώνες. Έτσι, με το σπασπένς να έχει απογειωθεί, ο τίτλος κρίθηκε στον τρίτο και τελευταίο αγώνα, όπου ο 44χρονος Neal τερμάτισε 8ος, δύο θέσεις μπροστά από τον Σκωτσέζο team mate του, πετυχαίνοντας το νταμπλ για την ομάδα της Honda, η οποία είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα κατασκευαστών από τον προηγούμενο γύρο.

Με τα Civic να είναι οι αδιαμφισβήτητοι πρωταγωνιστές, ο περσινός πρωταθλητής Jason Plato (Chevrolet Cruze) δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο από μια 7η και μία 2η θέση, με την εγκατάλλειψη που είχε στον πρώτο αγώνα να τον πετάει ουσιαστικά εκτός μάχης τίτλου. Νικητής του τρίτου αγώνα, μπροστά από τον Plato, ήταν ο Tom Chilton (Global Ford Focus), ενώ 3ος τερμάτισε ο Tom Boardman (Seat Leon). Στους δύο πρώτους αγώνες, 3οι τερμάτισαν ο James Nash (Vauxhall Vectra), ο οποίος κέρδισε τον τίτλο των ιδιωτών οδηγών και ο Tom Onslow-Cole (Ford Focus) αντίστοιχα.